Farmàcia Anadón Solé Farmàcies Lleida Lleida

Sabies que els antibiòtics produeixen canvis en la flora intestinal?

Veure més

07/10/2016

DIARREA DESPRÉS DEL TRACTAMENT AMB ANTIBIÒTICS

El tractament amb antibiòtics és bastant freqüent i pot comportar una alteració de l'equilibri de la flora intestinal que es manifesta com diarrea (augment en volum i nombre de les deposicions, juntament amb disminució de la seva consistència habitual) i dolor còlic abdominal.

Què és la flora intestinal?

La flora intestinal és el nom amb el qual es coneix als centenars de bilions de bacteris que habiten en el nostre sistema digestiu, alguna són "bones" i altres "dolentes". Aquesta comunitat bacteriana és imprescindible per al correcte desenvolupament i manteniment del cos, i la nostra salut es pot veure condicionada si hi ha un desequilibri entre els bacteris que integren la flora intestinal. Hi ha molts factors que poden alterar la flora intestinal entre els quals es troben alguns tractaments amb antibiòtics. I quan hi ha un desequilibri en la flora intestinal poden aparèixer molèsties digestives.

Què és la diarrea associada a antibiòtics?

Quan s'empren antibiòtics es pot produir una destrucció dels bacteris bones i secundàriament un creixement desproporcionat dels bacteris perjudicials, el que comporta l'aparició d'excrements toves / aquoses que poden provocar irritació de la zona perianal, distensió i dolor abdominal. Aquesta diarrea per ús d'antibiòtics és bastant freqüent (pot donar-se en 1 de cada 4 persones) i no només apareix durant el tractament, sinó que pot donar-se fins a sis o vuit setmanes després de finalitzar-lo.

Com es pot prevenir la diarrea per antibiòtics?

Un dels pilars més importants és evitar l'ús indiscriminat d'antibiòtics, una cosa molt habitual, especialment en l'edat pediàtrica a causa dels múltiples processos infecciosos que solen tenir els nens. És important recordar que la majoria d'aquests processos són virals i només necessiten mesures simptomàtiques (antitèrmics, hidratació, etc.); els antibiòtics no serveixen per eliminar els virus i el seu ús inadequat de forma repetida pot alterar els bacteris de la flora intestinal empitjorant el sistema immune i provocant diarrees.

En cas de ser necessari l'ús d'antibiòtics, l'administració conjunta de probiòtics o simbiòtics (una associació d'un o més probiòtics amb un o més probiòtics) podria ser útil per prevenir l'aparició de diarrea, perquè augmenten el nombre de bacteris anaerobis beneficioses per l'intestí i disminueixen els potencialment patògenes. També exerceixen la seva acció estimulant els mecanismes de defensa en la mucosa i competint amb els patògens. Aquests efectes beneficiosos dependran dels ceps que contenen.

Quan he de consultar al pediatre (o anar a Urgències) si el nen té diarrea? Signes d'alarma.

Els nadons i els nens petits es deshidraten més fàcilment que els adults; i un nen es pot deshidratar ja sigui per una baixa ingesta de líquids o per una pèrdua excessiva d'aquests, per exemple, en cas de vòmits, diarrea o febre. La diarrea infantil es pot gestionar en el domicili sempre que es garanteixi una aportació adequada de líquid via oral, que eviti la deshidratació. Hauran de consultar amb el pediatre si les pèrdues són excessives (excrements freqüents i voluminoses) i no s'aconsegueixen reposar amb sèrum de rehidratació i / o vòmits de repetició. També ha d'acudir per a la valoració mèdica si apareixen signes de deshidratació, com ara boca pastosa o seca, miccions escasses, pèrdua de pes, decaïment, ulls enfonsats i absència de llàgrimes. Altres signes d'alarma són femta amb sang, mal estat general o febre elevada.

Si la diarrea es manté durant més de dues setmanes haurà de ser valorada per un pediatre i / o gastroenteròleg infantil.